Flaga Chile Pogoda, waluta, wiza,szczepienia i inne informacje praktyczne

Strefa czasowa:  GMT – 3 godz.
Język urzędowy:  Hiszpański
Ludność:  ok. 18 mln osób
Religia:   Katolicyzm
Ustrój:  Republika
Stolica:  Santiago
Elektryczność: napięcie elektryczne 220 V, wtyczki takie jak w Polsce lub potrójne szeregowo ułożone bolce
Kod telefoniczny: +56
Ruch uliczny:   prawostronny

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Santiago de Chile
Mar del Plata 2055, Providencia, Santiago de Chile
Tel dyżurny: +56 9 91390087
Tel dyżurny: +562 2 2041213, +562 2 2690212
Fax: +562 2 2049332
Email: santiagodechile.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Waluta
Peso Chilijskie (CLP). Kurs wynosi 1 USD = 665 CLP. Wymiany walut można dokonać w kantorach, bankach i hotelach.

Karty kredytowe
Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, Diners Club i MasterCard

Klimat / Pogoda, czyli kiedy jechać do Chile

Chile jest bardzo zróżnicowane pod względem klimatycznym ze względu na znaczną rozciągłość południkową. Na północy kraju jest klimat zwrotnikowy, wybitnie suchy. Zaznacza się tu wyraźny wpływ zimnego Prądu Peruwiańskiego. Na Pustyni Atakama są miejsca, gdzie deszcz nie spadł od ponad 400 lat. Jedynym źródłem wody są tam mgły i rosy. W części środkowej kraju panuje klimat podzwrotnikowy morski. Opady dominują w porze zimowej (od maja do lipca). Najcieplejszym miesiącem jest styczeń, najchłodniejszym lipiec. Na południu panuje klimat umiarkowany morski z bardzo wysokimi sumami opadów (1000–3000 mm rocznie, a w rejonie Cieśniny Magellana ok. 5100 mm). Najdalej na południe wysunięte krańce Chile (Ziemia Ognista i Patagonia) znajdują się w strefie klimatu subpolarnego.

Wiza

Obywatele polscy wybierający się do Chile w celach turystycznych na okres do 90 dni nie potrzebują wizy.

Bezpieczeństwo

Chile jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Ameryce Łacińskiej, jednakże zdarza się przestępczość pospolita, szczególnie w Santiago, Valparaiso i innych ośrodkach turystycznych. Kradzieże pieniędzy, dokumentów, przede wszystkim paszportów i innych cenniejszych przedmiotów zdarzają się we wszystkich miejscach uczęszczanych przez turystów, zwłaszcza w metrze, na dworcach autobusowych i w autobusach dalekobieżnych.

Komunikacja

Autostrada panamerykańska jest podstawą transportu drogowego Chile. Ponadto nowoczesne autostrady łączą główne ośrodki miejskie z portami, Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez liczne linie autobusowe (m.in. Turbus, Pullman, JAC). Chile ma także dobrze rozwiniętą sieć lotnisk krajowych, z których najważniejszym jest Arturo Merino Benitez w Santiago. Lotniska regionalne znajdują się w: Arica, Antofagasta, Concepción, Puerto Montt, Iquique, Calama, Punta Arenas, Temuco, Copiapó, Osorno i La Serena.
Od kierowców wymagane jest posiadanie polskiego i międzynarodowego prawa jazdy wystawionego przez uprawnioną polską instytucję.

Opłaty lotniskowe

Uiszczane są na lotniskach – opłata wylotowa z Chile wynosi 30 usd

Obyczaje i etykieta

W całym kraju jest tradycja sjesty – trwa ona od 12-13 do 15-16. Wszystkie sklepy, banki i biura są wtedy zamknięte

Zdrowie i higiena

Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak szczepienie przeciw durowi brzusznemu, błonicy z tężcem, wściekliźnie oraz żółtaczce A i B, którą zagrożenie występuje zwłaszcza w okresie letnim. Należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną, unikać spożywania surowych warzyw.

Co zabrać ze sobą do Chile?

Uzależnione jest to od regionu – na południu panuje raczej subpolarny klimat i tu przyda się ciepłą odzież, zaś w gorącym klimacie północy sprawdzą się lekkie ubrania, krem z filtrem oraz okulary przeciwsłoneczne. Niezależnie od terenu warto wziąć okrycie przeciwdeszczowe. Dodatkowo w ekwipunku należy uwzględnić: wygodne i mocne buty, ubezpieczenie, latarkę, plecak, repelenty (na komary).

Jakie ceny są w Chile?

Chleb – 11,10 PLN
Masło – 5,55 PLN
Jajka (10 szt.)- 8,33 PLN
Szynka (1 kg) – 28,87 PLN
Pomidory – 3,89 PLN
Mleko (1l) – 3,50 PLN
Woda – 2,66 PLN
Kawa (250 g) – 11,10 PLN
Nocleg – od 116 do 712 PLN (w zależności od standardu hotelu)
Benzyna (za 1 l) – 4,50 PLN

Jakie gniazdka (prądowe) są w Chile?

Można spotkać się z dwoma typami gniazdek – takimi jak w Polsce oraz takimi jak np. we Włoszech (szeregowe trzy bolce). Napięcie wynosi 220 V.

Co warto kupić w Chile?

Będąc w Chile warto kupić lokalne rękodzieło, np. swetry, skarpety, czapki ( z wełny lamy lub alpaki). Ciekawym pomysłem na pamiątkę są też produkty spożywcze jak np. wino, oliwa, typowa chilijska przyprawa – chili merquén.

Gdzie w Chile zakupić pamiątki?

Pamiątek warto szukać na lokalnych targach z rzemiosłem ( tzw. ferias) oraz targach spożywczych, np. Santiago (stolicy kraju), jak również w Angelmo, Vina del Mar i Valdivii.

Jakich potraw i napoi warto spróbować w Chile?

Do tradycyjnych potraw chilijskich zalicza się m.in. pastel del choclo (zapiekany placek z kukurydzy zmielonej wypełniony kawałkami mięsa); humitas (kukurydziana masa zawinięta w liście kukurydzy i gotowana); sopaipilla (mały, okrągły placek dyniowy smażony na głębokim oleju), chilijski hot dog (z majonezem i awokado). Napoje: mote, chichę.