Gwatemala wakacje

Gwatemala-wycieczka (2)
Gwatemala wakacje Chichi
Gwatemala-wycieczka (3)

Gwatemala wakacje – Informacje ogólne

Gwatemala to doskonałe miejsce na wakacje. Najbardziej na północ wysunięty kraj Ameryki Środkowej, trzeci pod względem wielkości w Ameryce Łacińskiej.
To kraj pełen malowniczych wulkanów i jezior, barwnych targów, tajemniczych piramid Majów ukrytych w dżungli oraz magii, gdzie kultura Majów widoczna jest w wielu aspektach życia. Znajdują się tu największe złoża jadeitów w Ameryce Środkowej oraz największe piramidy Świata Majów w Parku Narodowym Tikal. Do innych atrakcji zalicza się również malownicze jezioro Antitlan, jedno z najpiękniejszych w Ameryce otoczone przez wulkany, urocze miasteczko kolonialne Antigua, jak również największe i najbarwniejsze targi w Ameryce Środkowej. Ogromne rzesze turystów ściągają do Gwatemali również na niezwykle barwne procesje odbywające się m.in. w Wielkanoc oraz Święto Zmarłych.

W północnej części kraju leży rozległa, zbudowana ze skał wapiennych nizina Peten. W środkowej Gwatemali przebiegają łańcuchy górskie tworząc wiele pasm górskich, z czego południowe, najwyższe pasmo jest wulkaniczne. Wzdłuż wybrzeża Pacyfiku rozciąga się nizina La Costa dochodząca do 60 km szerokości, zaś wybrzeże atlantyckie zajmują nizinne tereny z dużymi rzekami.
W północnej części kraju rosną wilgotne wiecznie zielone lasy równikowe, a w górach występują podzwrotnikowe lasy. Drzewem narodowym Gwatemali jest drzewo kapokowe (la ceiba), jedno z największych drzew tropikalnych w Ameryce, dochodzące do 40 metrów wysokości. Świat zwierzęcy jest bogaty: jelenie, tapiry, jaguary, pumy, węże, krokodyle, żółwie oraz wiele gatunków ptaków. Najbardziej znany i barwnie upierzony kwezal uznany został za herb państwa.

Gwatemala posiada najwyższy odsetek ludności indiańskiej wśród krajów Ameryki Środkowej (45%). Są to głównie Indianie Maya –Quiche. Drugą tak liczną grupę stanowią Ladinos tj. Metysi i Indianie mówiący tylko w języku hiszpańskim. Niewielki jest udział ludności białej, Murzynów i Azjatów.

Najlepszą porą do wycieczki po Gwatemali są miesiące suche od listopada do kwietnia.

Na nizinie Peten i na wybrzeżu karaibskim występuje klimat równikowy wilgotny. Wybrzeże pacyficzne znajduje się pod wpływem monsunów, a w górach zaznacza się piętrowość klimatyczna.

Zapraszamy Gwatemala wakacje z TOP TRAVEL!