Argentyna atrakcje turystyczne

Argentyna Buenos Aires. wakacje wycieczki podróże wczasy. La Boca Buenos Aires

BUENOS AIRES

Buenos Aires jest tętniącą życiem stolicą Argentyny. Dziś żyje tu ok. 3 milionów mieszkańców, choć w całej aglomeracji ok. 13 milionów. Położone nad rzeką La Plata przez lata przyciągało imigrantów z Europy, w tym także z Polski. Mimo licznych zawirowań historycznych, jest jednym z najszybciej rozwijających się miast Ameryki Południowej. Co warto zobaczyć? Z pewnością tętniącą kolorami, portową dzielnicę La Boca, gdzie w wielobarwnych domach i tawernach podtrzymywana jest tradycja tanga i piłki nożnej. By zobaczyć nowoczesną część miasta należy wybrać się do Puerto Madero – powstałej z przebudowanych doków portowych – znajdują się tutaj przeszklone wieżowce i eleganckie restauracje. W Buenos Aires znajduje się jedna z najbardziej ruchliwych i szerokich na 200 metrów ulic na świecie – Avenida 9 Julio, z imponującym, 70-metrowym obeliskiem. Główny plac miasta – Plaza de Mayo, przy którym znajdują się najważniejsze instytucje, m.in. Casa Rosada – Pałac Prezydencki, Katedra, majestatyczny budynek Pałacu Kongresowego to obowiązkowy punkt programu. Ciekawostką jest także słynny cmentarz de la Recoleta, na którym spoczywają szczątki Evity Peron, czy legendy tanga – Carlosa Gardela

Argentyna atrakcje Pampa. wakacje wycieczki podróże wczasy góry

PAMPA – KRÓLESTWO GAUCHÓW

Pampa, kraina w środkowej Argentynie, Stanowi płaską równinę z licznymi rzekami i jeziorami. Jej naturalną szatę roślinną tworzy wysokotrawiasty step (pampa), na którym znajdują się pola uprawne i pastwiska. To ważny region rolniczy Argentyny, a także królestwo gauchów – tutejszych kowbojów i pasterzy. Mieszkańcy tej krainy są szorstcy w obejściu i pozbawieni szarmanckich manier, ale uchodzą za odważnych, silnych i dumnych. Wieki temu byli to samotnicy, którzy przemierzali pampę konno, mając nóż za jedyny bagaż. Dziś, gdy olbrzymie obszary zostały podzielone między wielkich właścicieli ziemskich, gauchos zostali „udomowieni” i stali się pasterzami bydła. Mimo to wciąż kultywują zanikające tradycje swoich przodków. Życie południowoamerykańskich kowbojów i ich rodzin związane jest z estancias, ogromnymi farmami hodowlanymi, mającymi nawet 60 tys. ha. Powstawały głównie w XIX w. a dziś otwierają swoje bramy także dla turystów, którzy mogą z bliska podglądać życie argentyńskiego ziemiaństwa.

Argentyna atrakcje Iguazu. wakacje wycieczki podróże wczasy. wodospady

WODOSPADY IGUAZU

Atrakcje Argentyny to także uznane za jeden z Siedmiu Nowych Cudów Natury Wodospady Iguazu są dwa razy wyższe i dwa razy szersze od słynnego Wodospadu Niagara. Olbrzymie masy wody 275 mniejszych wodospadów spadają w dół 80 metrowej przepaści. Wodospady znajdują się na terenie Parku Narodowego rzeki Iguazu, obejmującego także dziewicze lasy deszczowe z unikalną florą i fauną, której spora cześć jest obecnie zagrożona. Iguazu leżą na granicy argentyńsko-brazylijskiej i można je podziwiać z obu tych krajów. Strona brazylijska oferuje bardziej panoramiczny widok na wodospady, z dalszej odległości można objąć wzrokiem niemal całą ich przestrzeń, podczas gdy od strony Argentyny można z bliska przyjrzeć się olbrzymim zwałom wody spadającym w dół rzeki Rio Iguazu i poczuć z bliska ich niesamowitą moc.

Argentyna atrakcje Cuyo. wakacje wycieczki podróże wczasy.

CUYO – WINNICE i ACONCAGUA

Cuyo – historyczny region Argentyny, składa się z prowincji San Juan, San Luis oraz prowincji Mendoza, dziś kojarzonych z rejonem winiarskim, który stanowi tutaj prawie 80% produkcji krajowej. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Argentyny, w jego obrębie znajdują się najwyższe pasma górskie Andów, w tym najwyższy szczyt Aconcagua (6960 m n.p.m. oraz Park Narodowy Ischigualasto. Położona u stóp Andów prowincja Mendoza uważana za stolicę makroregionu Cuyo jest powszechnie uważana za główny ośrodek produkcji win w Argentynie. To bardzo ważny obszar do uprawy winorośli – można znaleźć tu ogromną ilość winnic, które słyną na całym świecie z wytwarzania najwyższej jakości trunku. Dzięki systemowi nawadniania i żyznej glebie wino produkowane właśnie tutaj jest tak wybitne.

Tango argentyńskie. Argentyna atrakcje. wakacje wycieczki podróże wczasy

TANGO ARGENTYŃSKIE

Historia tanga argentyńskiego sięga końca XIX wieku i rozpoczęła się najprawdopodobniej właśnie w Buenos Aires. Taniec ten początkowo był popularny tylko wśród klasy o niższym statusie materialnym, a tańczono go głównie na peryferiach miast. Po pewnym czasie tango wstąpiło „na salony” – rozpowszechniło się również wśród bardziej wyrafinowanej publiki klasy średniej i wyższej. Bez względu na długoletnią historię tańca, jest on stale obecny w stolicy Argentyny. Żywiołowe oraz głośne Buenos Aires wciąż oferuje swoim gościom pokazy wybitnych tancerzy w eleganckich kawiarniach, czy całonocne milonga w salach z parkietem, Ucztą dla oka są także spontaniczne występy par, które zobaczyć można na ulicach miasta podczas zwykłego spaceru. To jedna z istotniejszych atrakcji Argentyny, nie tylko Buenos Aires.

Argentyna Lago Mascardi, San Carlos de Bariloche, Patagonia

BARILOCHE – ARGENTYŃSKA SZWAJCARIA

San Carlos de Bariloche jest niewielką miejscowością, znaną ze szwajcarskiego stylu architektury, wyśmienitej czekolady oraz efektownego położenia – miasto znajduje się w ośnieżonych górach w otoczeniu licznych, błękitnych jezior. Jednak przede wszystkim zasłynęło jako jeden z najczęściej odwiedzanych ośrodków narciarskich w Argentynie. Barlioche zapewnia turystom liczne atrakcje także wiosną, latem i jesienią – można wtedy wybrać się na przejażdżkę konną lub wyprawę rowerową przez gęste lasy, które porastają okolicę. Niezależnie od pory roku jest to idealne miejsce dla tych, którzy szukają wypoczynku.

Argentyna atrakcje Valdes. wakacje wycieczki podróże wczasy. Pingwiny

PÓŁWYSEP VALDES

Dziewiczy Półwysep Valdes, położony w północnej części argentyńskiej Patagonii, jest jeszcze nie skażony masową turystką. Wszędzie rozciąga się piękny i surowy krajobraz. Miejsce magiczne, przez co bardzo atrakcyjne. To jeden z najwspanialszych parków narodowych w Ameryce Południowej. Zobaczyć można tu orki, lwy morskie, foki i rzadko spotykane pingwiny Magellana – półwysep jest największą kontynentalną kolonią tych ptaków. Na rozległych równinach półwyspu żyją strusie nandu, lisy, lamy, pancerniki i inne gatunki zwierząt. To także miejsce rozrodu wielorybów – wali biskajskich południowych, które przypływają tutaj co roku, między majem a grudniem, aby wychować swoje potomstwo. W 1999 roku półwysep został uznany przez UNESCO Naturalnym Dziedzictwem Ludzkości i tym samy stał się jeszcze bardziej znaną atrakcją Argentyny.

Argentyna atrakcje Los Glaciares. wakacje wycieczki podróże wczasy lodowce

LOS GLACIARES

Park Narodowy Los Glaciares słynie ze znajdujących się w nim ogromnych lodowców oraz obszernych, błękitnych jezior polodowcowych. W 1982 roku został wpisany na listę UNESCO. Zajmuje powierzchnię około 7240 km². Lód zajmuje ponad 1/3 obszaru tego niesamowitego parku – znajdują się tutaj drugie co do wielkości pola lodu na świecie (prym w tej kategorii wiedzie Antarktyda). Jednym z najpopularniejszych lodowców w Los Glaciares jest Perito Moreno – śmiałkowie mogą wybrać się na trekking po jego grzbiecie. Perito Moreno uważany jest za najpiękniejszy lodowiec na świecie. Zajmuje powierzchnię powyżej 250 km2, a jego długość to 30 km. Z czoła lodowca o wysokości około 70 metrów i szerokości kilku kilometrów stale spadają do wody kawały lodu, wydając przy tym groźne grzmoty.

Argentyna Ziemia Ognista ushuaia

ZIEMIA OGNISTA

Ziemia Ognista, czyli Tierra del Fuego, to położona na krańcu Ameryki Południowej wyspa. W pewnym sensie jest przedłużeniem Patagonii, ale archipelag ma też własną tożsamość. Uważana jest za najodleglejszy zakątek świata. Ponad 9 tysięcy lat temu wody Cieśniny Magellana przedarły się przez kontynent oddzielając ten skrawek lądu od Patagonii i nadały mu własny charakter – to dzika i wietrzna kraina. Nazwę Tierra del Fuego nadał temu obszarowi Magellan, który dotarł tutaj w 1520r. Stolicą regionu jest Ushuaia. Jest to najbardziej wysunięte na południe miasto na świecie. Znajdują się tu liczne restauracje, muzea, centra sztuki , jednak przede wszystkim jest to baza do zwiedzania okolicznych atrakcji przyrodniczych Parku Narodowego Ziemi Ognistej i firm organizujących rejsy na Antarktydę.

Argentyna wycieczki wakacje podróże wczasy atrakcje kuchnia

KUCHNIA

Kuchnia argentyńska przez lata uległa europejskim wpływom. Spotkamy tu dania i potrawy kuchni włoskiej – gnocchi, spaghetti, lasagne i ravioli, hiszpańskiej – tortille czy francuskie bagietki. Polską nutę kryją w sobie takie specjały jak – chinchulines i tripa gorda (flaki i flaczki) czy morcilla – kaszanka z rodzynkami i orzechami włoskimi zamiast kaszy. Argentyńczycy uwielbiają mięso. Trudno im wyobrazić sobie dobry posiłek bez carne. Jedną z typowych potraw kuchni argentyńskiej jest parillada, czyli wołowina pieczona na grillu. Grillowanie – asado – jest z resztą jednym z najpopularniejszych sposobów przyrządzania mięsa. Tradycyjne w kuchni argentyńskiej występują też różnego pierogi – empanadas), nadziewane mięsem, serem i warzywami. Wszystko to popijamy doskonałym argentyńskim winem lub tradycyjnym yerba mate.

To tylko niektóre atrakcje turystyczne Argentyny