Flaga Argentyna Pogoda, waluta, wiza,szczepienia i inne informacje praktyczne

Strefa czasowa: GMT – 3 godziny
Język urzędowy:  Hiszpański
Ludność:  ponad 40 mln osób, w tym ok. 12 mln zamieszkuje prowincję Buenos Aires, odsetek ludności miejskiej – ok. 88%, ludność zamieszkująca wsie – ok. 12% społeczeństwa
Religia:   W Argentynie panuje wolność wyznania, dominującą religią jest katolicyzm (77% mieszkańców, wśród innych wyznań można wymienić protestantyzm, judaizm, islam, prawosławie oraz inne.
Ustrój:  Republika
Stolica: Buenos Aires
Elektryczność: napięcie elektryczne 220 V, wtyczki takie jak w Polsce lub potrójne płaskie z uziemieniem (adaptery dostępne w sklepach)
Kod telefoniczny: +54
Ruch uliczny:   prawostronny

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Republice Argentyńskiej
Buenos Aires, Alejandro Maria de Aguado 2870, C 1425 CEB
Tel.: + 54 11 4808 1700 Tel. dyżurny: + 54 11 4808 1700
buenosaires.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.buenosaires.polemb.net

Konsulat Honorowy RP w Mar del Plata
Mar del Plata, Rivadavia 2333, piso 9, dto. 931, cuerpo C, 7600 Mar del Plata
Tel.: (00-54-223) 491-52-94
consulmdq@yahoo.com.ar

Konsulat Honorowy RP w Obera
Obera, Ucrania 734, 3360 Oberá, Misiones
Tel.: (00-54-3755) 403-733 Tel. dyżurny: (00-54-3755) 402-507
consulplobe@yahoo.com.ar

Konsulat Honorowy RP w Rosario
Rosario, Blvd. Orono 275, 2000 Rosario, prov. Santa Fe
Tel.: (00-54-341) 425-25-29 Tel. dyżurny: (00-54-9-341) 502-6984
bmoszoro@fibertel.com.ar

Waluta
Peso Argentyńskie. 1 ARS = 100 centavos. Kurs wynosi 1 USD = 9,17 ARS. Wymiany walut można dokonać w kantorach, bankach i hotelach.

Karty kredytowe
Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, Diners Club i MasterCard (przy płaceniu kartami kredytowymi należy okazać ważny paszport).

Klimat / Pogoda, czyli kiedy jechać do Argentyny

Argentyna ma bardzo urozmaicone warunki klimatyczne: klimat umiarkowany i wilgotny na równinach pampy, zimny i wilgotny na skrajnym zachodzie Patagonii, subtropikalny na północy Międzyrzecza (w delcie Parany i Urugwaju) i gorący na północnym zachodzie kraju. Od listopada do marca (wiosna-lato) średnia temperatur jest ok. 23ºC od czerwca do września (jesień-zima) ok. 12ºC. Klimat w Buenos Aires może być bardzo gorący i wilgotny, z temperaturami do 35ºC oraz wilgotnością latem około 70%. Zimą temperatura waha się ok. 11ºC, zaś wiosną i jesienią ok. 17ºC.
Przy planowaniu wyjazdów należy pamiętać, iż na półkuli południowej pory roku są przeciwne do tych na półkuli północnej.

Wiza

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP przy pobytach do 90 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy. W przypadku posiadania innego obywatelstwa niż polskie, Klient zobowiązany jest do sprawdzenia warunków otrzymania wizy w odpowiednim konsulacie lub poinformowania w formie pisemnej biura TOP TRAVEL Incentives & Holidays.

Bezpieczeństwo

W miastach notuje się wysoki poziom zagrożenia przestępczością pospolitą (kradzieże). Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty zaleca się przechowywać w sejfie hotelowym.

Komunikacja

Z uwagi na duże odległości w Argentynie często korzysta się z komunikacji lotniczej. Istnieje też rozwinięty system połączeń autobusowych oraz w mniejszym stopniu kolejowych. Dostępne są usługi rent-a-car, popularną formą jest wynajęcie samochodu z kierowcą lub miejskich taksówek. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się korzystanie z licencjonowanych korporacji. Przy wypożyczaniu samochodów należy okazać polskie prawo jazdy oraz posiadać kartę kredytową. Należy pamiętać, że sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem (tj. za przejściem dla pieszych). Autostrady są płatne.

Opłaty lotniskowe

Wliczone są w koszt biletów lotniczych

Obyczaje i etykieta

Gościom podaje się lokalny napój yerba mate – wszyscy piją z jednego kubka, który podaje się, zachowując kontakt wzrokowy, zawsze ze słomką zwróconą do osoby, której jest wręczana. Ludziom na ulicach często towarzyszy termosik, w którym mają gorącą wodę, gdyby zapragnęli napić się yerba mate.
Kobiety muszą przywyknąć do ciągłych zaczepek ze strony argentyńskich macho.

Zdrowie i higiena

Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne (niemniej jednak zaleca się przed wyjazdem sprawdzenie aktualności tej informacji w stacji epidemiologicznej). Opieka medyczna jest ogólnie dostępna.