BALI ATRAKCJE turystyczne

Bali wczasy indywidualne z TOP TRAVEL

UBUD

Jedna z najbardziej romantycznych miejscowości na Bali położona malowniczo pośród tarasów ryżowych, jest znanym na całym świecie ośrodkiem sztuki i kultury balijskiej. Do rozwoju przyczynili się na początku XX wieku miejscowy Książe oraz artysta I Gusti Nyoman Lempad, który zaprojektował najpiękniejsze pałace i świątynie. Wkrótce do Ubud zaczęli ściągać miejscowi i europejscy muzycy, malarze i rzeźbiarze, szukający natchnienia i nowej artystycznej tożsamości pod okiem mistrzów. W Ubud mieszczą się najlepsze szkoły malarstwa, rzeźbiarstwa i tańca. Specyficzna, artystyczna i trochę leniwa atmosfera, liczne ośrodki SPA, galerie sztuki, muzea i atrakcyjne restauracyjki mieszczące się w ogrodach z fontannami i jeziorkami sprawiają, że coraz częściej turyści zatrzymują się tu na dłużej. Warto też odwiedzić okoliczne świątynie i Małpi Gaj oraz nacieszyć oczy pięknymi widokami..

  • Bali wycieczki z TOP TRAVEL

TANAH LOT

Jedna z kilku świątyń morskich na Bali, gdzie oddaje się hołd duchom morza. Wznosi się w zachodniej części wyspy, blisko brzegu, na potężnej skale rzeźbionej przez przypływy i odpływy. Świątynia dostępna jest jedynie dla wiernych, którzy dostać się do niej mogą tylko w czasie odpływu. Jest to jedna z najbardziej fotografowanych świątyń wyspy, zwłaszcza w czasie zachwycających zachodów słońca.

Bali wycieczki zabytki. Bali wczasy

BESAKIH

Zwana Świątynią Matką, wznosi się na zboczach wulkanu Gunung Agung i jest najważniejszym miejscem kultu na wyspie. Jest to rozległy kompleks wielu świątyń, który powstał w VIII w. W kolejnych latach ciągle rozbudowywany, składa się obecnie z 30 świątyń i setek sanktuariów. Charakterystycznym elementem architektury są wyniosłe meru, przykryte dachami z czarnych włókien palmy cukrowej oraz typowe balijskie bramy (nie zamknięte od góry) i misterne rzeźby kamienne. Ze szczytu długich schodów podziwiać można piękną panoramę…

Bali wycieczki indywidualne

ULUN DANU NA JEZIORZE BRATAN

W północnej części wyspy ciągną się malownicze pasma górskie z wygasłymi kraterami wulkanów, wnętrza których wypełniają jeziora. Na jeziorze Bratan, często okrytym mgłą, mieści się malownicza świątynia Ulun Danu z 11-piętrowym meru. Tutaj mieszkańcy pobliskiego Bedugul oddają cześć Bogini Wody – Dewi Danu. Warto też odwiedzić okoliczne wioski i lokalne targi, na których kupić można dzikie storczyki oraz warzywa i owoce strefy umiarkowanej i tropikalnej.

Bali wczasy

KLUNGKUNG

Położone we wschodniej części wyspy Klungkung zajmuje szczególne miejsce w historii i kulturze wyspy. Jest stolicą regencji od 1710 roku, w pałacach władców i arystokratów rozwijały się sztuki plastyczne, muzyka i taniec, które odgrywają dużą rolę w życiu Balijczyków. W Klungkung obejrzeć można pozostałości po pałacu z początków XVIII wieku. Pawilon Pokoju i Dobrobytu, doskonały przykład architektury i malarstwa Klungkung, jest byłym miejscem narad. Jego sklepienie pokryte jest niezwykłym malarstwem przedstawiającym m.in. historię Bimy i kary za złe występki.. Godny obejrzenia jest tu również Pływający Pawilon.

Bali wycieczki

ULUWATU

Jedna z najważniejszych morskich świątyń, wzniesiona została w X wieku na wysokim klifie, 70 m powyżej poziomu morza, w południowej części Bali. Jest to urocze i romantyczne miejsce, gdzie można rozkoszować się wspaniałymi widokami lub próbować zaprzyjaźnić się z wszechobecnymi małpkami.

Bali wycieczki

TAŃCE BALIJSKIE

Taniec odgrywa ogromną rolę w życiu Balijczyków. Jest obecny w życiu codziennym, towarzyszy wszystkim obrzędom i uroczystościom religijnym i jest rozrywką. Tematyka niezwykle barwnych tańców teatralnych oparta jest na dwóch eposach hinduskich – Ramajanie i Mahabharacie. Skupiają się na etyce i stosunkach międzyludzkich oraz odwiecznej walce dobra ze złem. Taniec balijski to subtelne ruchy ciała i mimika twarzy oraz pełen kolorów i zdobień stroje. Cechą charakterystyczną balijskich świętych tańców na cześć bogów i demonów jest trans i opętanie. Do najciekawszych i najbardziej ekspresyjnych tańców zaliczyć można Barong, Legong i Kecak – słynny małpi taniec.

Bali wycieczki

OBRZĘDY RELIGIJNE

Dzięki przenikaniu się hinduizmu i rodzimych wierzeń animistycznych, Balijczyków cechuje wyjątkowe bogactwo duchowe i niezwykła głębia przeżyć religijnych. Znaczną część życia poświęcają oni wypełnianiu tradycyjnych rytuałów. Chcąc zapewnić sobie przychylność bogów, Balijczycy regularnie składają im ofiary. Codziennie w każdym miejscu wyspy zobaczyć można kobiety balijskie, które modląc się składają dary dla bogów złożone z malutkich koszyczków wypełnionych ryżem, mięsem, kwiatami.. Ilość obrzędów i świąt w kalendarzu balijskim sprawia, że turyści przybywający na Bali o każdej porze roku mają okazję uczestniczyć przynajmniej w jednym z nich. Ceremonie ślubu, czy kremacji z pewnością należą do wyjątkowych wydarzeń wywierających niezatarte wrażenie.

Wakacje bali wczasy snorkeling

SPORTY NA BALI:

Nurkowanie – Kryształowe, ciepłe wody wokół Bali stwarzają doskonałe warunki do nurkowania. Znaleźć tu można rafy koralowe, ogromne bogactwo ryb oraz zatopione wraki. Najlepszymi miejscami do nurkowania są: Morski Park Narodowy wokół wyspy Menjanggan na północnym-zachodzie Bali, wschodnie wybrzeża na północ od Candi Dasa oraz okolice wyspy Nusa Penida, położonej ok. 1 godz. łodzią na wschód od Bali.

Golf – Bali jest doskonałym miejscem dla miłośników gry w golfa. Na wyspie znajdują się 18-dołkowe pola golfowe o międzynarodowej renomie. Za najlepsze na wyspie i jedno z 50 najpiękniejszych na świecie jest pole golfowe „Bali Handara Kosaido Country Club” położone wewnątrz wulkanu koło miejscowości Bedugul. Drugim uznanym polem golfowym jest „Bali Golf & Country Club” położone w miejscowości turystycznej Nusa Dua w pobliżu najlepszych resortów przy plaży. Trzecim znanym polem jest „Nirwana Bali Golf Club” koło hotelu Le Meridien z widokiem na jedną z najpiękniejszych świątyń – Tanah Lot.

Surfing – Bali znane jest wśród miłośników surfingu jako jedno z najlepszych miejsc do uprawiania tego sportu. Najlepszą porą są miesiące od czerwca do września, a najlepszymi miejscami są na zachodnim wybrzeżu Kuta, Legian i Seminyak dla początkujących. Bardziej zaawansowani surfingowy mogą spróbować swoich sił na wysokich falach w Canggu lub w okolicach Uluwatu na południu wyspy. W miejscowości Kuta znaleźć można liczne kluby organizujące kursy i wypożyczające sprzęt.

Rafting – na Bali znajduje się ponad 160 rzek spływających ze źródeł wysoko w górach w kierunku południowym żłobiąc głębokie doliny w miękkiej skale wulkanicznej. Rwące rzeki stwarzają doskonałe warunki do uprawiania spływu pontonami. Różny stopień trudności sprawia, że jest to doskonała przygoda dla każdego. W czasie spływu można podziwiać malownicze tarasy ryżowe oraz gęste lasy tropikalne.

To tylko niektóre atrakcje turystyczne Bali