Flaga Belize Pogoda, waluta, wiza,szczepienia i inne informacje praktyczne

Strefa czasowa:  GMT – 6 godz.
Język urzędowy: Angielski
Ludność:  ok. 332.000 osób. Gęstość zaludnienia wynosi ok 14 mieszk. /km².
Religia:   Katolicyzm ok. 50%, Protestantyzm ok. 35% ludności
Ustrój:  Monarchia Konstytucyjna
Stolica:  Belmopan
Elektryczność:napięcie elektryczne 110V przy częstotliwości 60Hz. Konieczne są przetworniki i adaptory takie jak do USA, wtyczki jak w USA lub Wielkiej Brytanii
Kod telefoniczny: +501
Ruch uliczny:   prawostronny

Placówki dyplomatyczne

Belize podlega polskiej placówce dyplomatycznej w Meksyku.

Ambasada Rzeczpospolitej w Meksyku
Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, Col. San Angel , 01000
Tel.: +52 55 5481 2050,  Faks: +52 55 5616 7314
meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.meksyk.polemb.net

Waluta
1 Dolar Belize (BZD) = 100 cens. Kurs 2 BZ$ = 1 USD
Wymiany walut można dokonać w bankach i hotelach. Niektóre punkty handlowe i gastronomiczne przyjmują dolary amerykańskie.

Karty kredytowe
Większość banków, hoteli i większych sklepów akceptuje karty kredytowe i płatnicze MasterCard, VISA, American Express.

Klimat / Pogoda, czyli kiedy jechać do Belize

Belize znajduje się w strefie klimatu równikowego, a północna część podrównikowego wilgotnego, gdzie występują dwie pory roku: sucha i deszczowa. Pora sucha przypada na miesiące od grudnia do maja, w miesiącach od czerwca do sierpnia można spodziewać się krótkich obfitych opadów popołudniowych, zaś pora deszczowa i okres huraganów przypadają na miesiące od września do listopada. Na terenie całego kraju różnice w temperaturach są niewielkie. W styczniu średnie wartości temperatur wynoszą 21 °C, zaś w okresie letnim temperatury osiągają 27 °C.

Wiza

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP przy pobytach do 30 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy. W przypadku posiadania innego obywatelstwa niż polskie, Klient zobowiązany jest do sprawdzenia warunków otrzymania wizy w odpowiednim konsulacie lub poinformowania w formie pisemnej biura TOP TRAVEL Incentives & Holidays.

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością jest stosunkowo duże, zdarzają się napady i kradzieże. Nie należy nosić biżuterii i zegarków oraz trzymać w widocznych miejscach rzeczy wartościowych (kamery itp.).

Opłaty lotniskowe

Przy wyjeździe do Belize obowiązują opłaty graniczne – przy podróży samolotem 20 USD od osoby, przy podróży drogą lądową 14 USD / os.

Obyczaje i etykieta

Nie istnieją szczególne normy zwyczajowe, które dotyczyłyby np. ubioru lub sposobu zachowania się w miejscach publicznych.

Zdrowie i higiena

Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych mimo panującego na większości terytorium kraju klimatu tropikalnego. Nie są wymagane szczepienia. Zalecana jest ochrona przeciwko komarom zwłaszcza w porze deszczowej. Zalecamy kontakt z lekarzem chorób tropikalnych przez wyjazdem w celu ustalenia zalecanej profilaktyki. Opieka medyczna dostępna jest w większych miastach. Zaleca się mycie owoców przed jedzeniem oraz picie wody wyłącznie butelkowanej.

Orientacyjne ceny podstawowych produktów:

Woda / coca cola – ok. 2 USD
Piwo / wino – ok. 2 USD / 20 USD
Posiłek w restauracji – od 20 USD