Brazylia atrakcje turystyczne

Rio de Janeiro

Zwane cidade maravilhosa (wspaniałe miasto) jest jednym z najpiękniej położonych miast świata, rozkładając się malowniczo pomiędzy granitowymi wzgórzami nad zatoką Guanabara.
Rio de Janeiro promieniuje radością i zmysłowością, jest światową stolicą salsy i karnawału, który co roku przyciąga miliony turystów. Najbardziej zaludnione miejsce świata pełne jest kontrastów, bogate dzielnice sąsiadują z przerażającą biedą w favelach. Symbolem Rio de Janeiro jest Corcovado – wzgórze z posągiem Chrystusa Zbawiciela górującym majestatycznie nad miastem. Innymi miejscami wartymi zobaczenia jest Głowa Cukru, wzgórze o wysokości 396 m n.p.m., z którego podziwiać można piękny widok na zatokę i Rio, urocza dzielnica Santa Teresa, Park Narodowy Tijuca, słynny stadion piłkarski Maracana oraz plaże Copacabana i Ipanema, należące do najpiękniejszych na świecie. Rio de Janeiro to również atrakcja dla miłośników zakupów i życia nocnego. Lokalne kluby pełne Cariocas (mieszkańców Rio de Janeiro) oferują wspaniałą atmosferę i rozrywkę do białego rana przy rytmach salsy, jazzu i bossa novy.

Paraty

Urocze miasteczko położone około 3,5 godziny drogi od Rio de Janeiro, jest perłą architektury kolonialnej będącą na liście UNESCO. Jego rozkwit przypada na XVIII wiek, gdy w sąsiednim stanie Minas Gerais odkryto złoto i diamenty, a Paraty stało się głównym przystankiem na szlaku komunikacyjno-handlowym prowadzącym z Sao Paulo do Rio de Janeiro. Do dziś zachował się wyjątkowy układ miasteczka wyznaczany przez trzy kościoły (oddzielnie dla Murzynów, wyzwolonych Mulatów i Białych). Uliczki w Paraty są brukowane, a każda z nich kryje wiele niespodzianek – urocze, zabytkowe kamieniczki z okresu kolonialnego, galerie sztuki, sklepy z rękodziełem oraz wyśmienite restauracje serwujące lokalne specjały. Warto zatrzymać się tu na dzień lub dwa i skorzystać z rejsu szkunerem na pobliskie wysepki.

Buzinos

Romantyczny kurort położony ok. 2 godziny drogi na północny-wschód od Rio de Janeiro. Miasteczko odkryte na początku XVI w. przez Portugalczyków rozsławione zostało przez Brigitte Bardot, która w 1964 roku paradowała tu w stroju bikini. Buzios to malowniczy półwysep, pokryty zielonymi wzgórzami, pomiędzy którymi kryją się białe, piaszczyste plaże. Do najpiękniejszych z nich – Ossos, Do Canto, Ferradura można dostać się pieszo lub samochodem. Małe hoteliki i stylowe pousady rozsiane są na całym półwyspie, a centrum życia stanowi Rua das Pedras (ulica kamienna) skupiająca eleganckie butiki, bary, restauracje (wiele z nich uznanych za najlepsze w Brazylii) oraz kluby nocne w większości należące do przybyszów z zagranicy (Francuzów, Szwajcarów, Amerykanów, Skandynawów).

Wczasy Brazylia atrakcje Bahia

Stan Bahia

Położony jest w północno-wschodniej części Brazylii – najbiedniejszej w całym kraju, ale posiadającej najpiękniejsze plaże. Bahia jest duszą Brazylii, rozmaite wpływy kulturowe wymieszał się tu tworząc esencję brazylisjką. Najsilniejsze są tu wpływy afrykańskie, ponad 80% ludności to potomkowie niewolników sprowadzonych przez Portugalczyków. Kultura duchowa i materialna są w Bahia wyjątkowo żywe i bogate, uzdolnieni muzycznie bajanos grają na bębnach, gitarach i instrumentach przypominających ukulele. Religia, taniec i muzyka odgrywają bardzo dużą rolę w życiu mieszkańców Bahia, co można dostrzec na każdym kroku. Wyjątkowe jest również wybrzeże, wzdłuż pięknych piaszczystych plaż ciągną się ogrody palm kokosowych, a w głębi lądu utworzono liczne Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody chroniące malownicze wydmy, lasy tropikalne  i ciekawe gatunki zwierząt, m.in. żółwie morskie.

Salvador

Stolica Bahia, w której panuje atmosfera zabawy, a religia katolicka miesza się z żywymi wierzeniami afrykańskimi. Salvador zachwyca złotem ołtarzy, zachęcającymi zapachami i smakami potraw afrykańskich oraz dźwiękami i rytmami muzyki rodem z Czarnego Lądu. Salvador był pierwszą stolicą Brazylii założoną na klifowym wzgórzu przez portugalską rodzinę królewską w XVI wieku. Przez wieki stanowił najważniejszy port, do którego przywożeni byli niewolnicy z Afryki. Miasto jest dziś doskonałym przykładem unikalnej mieszanki kultury Afrobrazylijskiej, która przejawia się w kulturze, muzyce, tańcu, festiwalach i wyrobach rękodzieła. Słynna Copeira – styl walki, czyli zadawanie ciosów nogami stylizowane na taniec wywodzi od niewolników afrykańskich z Salvadoru.
Starówka Salvadoru – Pelourinho stanowi jedną z największych atrakcji Brazylii. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako najcenniejszy na kontynencie zabytek kolonialny. Warto przespacerować się wąskimi, krętymi uliczkami, przy których stoją barwne kamieniczki, bogate kościoły katolickie oraz sklepiki i urocze restauracyjki.
Karnawał i zabawa w Salvadorze trwa prawie całe lato, w klubach co noc odbywają się imprezy, a w weekendy zabawa przenosi się na ulice miasta.

Wodospady Iguassu

Foz do Iguassu jedne z najpiękniejszych i największych wodospadów świata, znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i uważane są za jeden z cudów świata. Mieszczą się w stanie Parana na granicy brazylijsko-argentyńsko-paragwajskiej. Wodospady spadają z wysokości 80 m w głąb wąwozu tworząc 275 mniejszych wodospadów. Rzeka uderzając w przepaść rozpyla kropelki wody, dzięki czemu stale rysuje się tu barwna tęcza.  Niesamowitą scenerię tworzy Diabla Gardziel, wody 14 wodospadów z hukiem staczają się z urwiska o wysokości 90 m. Tutaj organizuje się spływy pontonami, trekkingi i loty helikopterami nad wodospadami. Park Narodowy, oprócz wodospadów, chroni również tropikalne lasy i żyjące w nich zwierzęta. Na obrzeżach parku znajduje się również bardzo ciekawy i wart obejrzenia prywatny Park Ptaków.

Amazonka

Najdłuższa i najwspanialsza rzeka kontynentu, która wypływa z Andów Peruwiańskich i kończy swój bieg w wodach Atlantyku na terenie Brazylii. Łączna długość rzeki wynosi 6.275 km i jest ona największym na ziemi zbiornikiem słodkowodnym. Lasy deszczowe Amazonii są największe na świecie, obejmując 6 mln km², z czego 60% znajduje się na terenie Brazylii.
Amazonia to nieprzebrane bogactwo gatunków fauny i flory, niespotykanych w innych miejscach na świecie, wiele z nich do dziś nie zostało sklasyfikowanych. W wodach Amazonii żyje ok. 2 tys. gatunków ryb (piranie), wiele gatunków gadów (anakondy) oraz delfiny różowe. Wycieczki łodziami po Amazonii organizowane są ze stolicy stanu Manaus oraz z Belem.

Pantanal

Ogromna równina aluwialna położna w zachodniej Brazylii, a jej obszar wynosi ok. 280 tys. km², częściowo w granicach Paragwaju i Boliwii. Okresowo zalewane rozległe bagna i moczary są siedliskiem 600 gatunków ptaków i 80 gatunków ssaków. Ponieważ roślinność nie jest tak gęsta, jak w lasach Amazonii, dużo łatwiej jest zaobserwować zwierzęta – czaple, ibisy, kajmany, boa dusiciele, pumy, pancerniki, mrówkojady, kapibary. Pantanal jest więc idealnym miejscem dla miłośników zwierząt. Organizowane są tu wyprawy łodziami, jeepami i balonami.

Olinda

Urocze miasteczko, położone na wzgórzu niedaleko Recife. Tutaj czas zatrzymał się w czasach baroku, a miasteczko przypomina muzeum pod gołym niebem. Od czasu, gdy w 1982 roku Olinda wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO przyciąga turystów i stanowi największą atrakcję w stanie Pernambuco. Wokół wzgórz wiją się wąskie uliczki, przy których stoją kolorowe kamieniczki i zabytkowe kościoły, wspaniałe przykłady brazylijskiego baroku.
W okolicach Olinda wzdłuż wybrzeża ciągną się białe, piaszczyste plaże, a jedną z najpiękniejszych jest Porto de Galinhas.

Fernando de Noronha – raj do nurkowania

Niewielka wyspa położona o ponad godzinę lotu z Recife. To miejsce wyjątkowe, przeznaczone dla miłośników przyrody i spokoju. Wysokie ceny i rządowe regulacje, zezwalające na pobyt  max. 480 turystów płacących wysokie opłaty środowiskowe sprawiają, że docierają tu jedynie prawdziwi fascynaci. Nie ma tu wielkich luksusowych resortów, turyści mogą zamieszkać w jednej z lokalnych pousad. Jednak wspaniałe widoki, romantyczne zachody słońca, bezludne plaże oraz wyjątkowo przejrzyste wody, w których żyją delfiny, rekiny i żółwie rekompensują brak luksusu.  Fernando de Noronha jest rajem do nurkowania, jako część Morskiego Parku Narodowego kryje w wodach niezwykłe bogactwo raf koralowych, kolorowych ryb oraz żółwi i delfinów.

To tylko niektóre atrakcje turystyczne Brazylii