Kostaryka pogoda / klimat / temperatura podróże flaga / informacje praktyczne klimat pogoda wiza waluta wtyczki szczepienia

Strefa czasowa:  GMT – 6 godz.
Język urzędowy:  Hiszpański
Ludność:  ponad 4 mln osób. Gęstość zaludnienia wynosi ponad 78 mieszk. /km².
Religia:   Katolicyzm
Ustrój:  Republika
Stolica:  San Jose
Elektryczność: napięcie elektryczne 110V przy częstotliwości 60Hz. Konieczne są przetworniki i adaptory takie jak do USA.
Kod telefoniczny: +506
Ruch uliczny:   prawostronny

Placówki dyplomatyczne

Brak polskiej placówki dyplomatycznej
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Meksyku (Meksyk).

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w San José
konsul honorowy: Miguel Gerardo Munoz Nanne (język konsula Hiszpański, rosyjski)
Tel.: 00(506) 2253-4646, 00(506) 2273-7978, 00(506) Tel. dyżurny: 00(506) 8382-0325
consuladopol@gmail.com

Waluta
1 Colon (CRC) = 100 centimos. 1 USD to około 514 CRC (lipiec 2010)
Wymiany walut można dokonać w bankach i hotelach. Niektóre punkty handlowe i gastronomiczne przyjmują dolary amerykańskie.

Karty kredytowe
Większość banków, hoteli i większych sklepów akceptuje karty kredytowe i płatnicze MasterCard, VISA, American Express.

Kostaryka Pogoda / Klimat  / Temperatura, czyli kiedy jechać do Kostaryki

Klimat podrównikowy wybitnie wilgotny. Wyróżnia się porę suchą od grudnia do kwietnia oraz deszczową od maja do listopada. W porze deszczowej najwięcej opadów odnotowuje się od wrześnie do listopada, a najmniej w czerwcu, lipcu i sierpniu. Temperatury różnią się nieznacznie pomiędzy sezonami, a czynnikiem mającym na to największy wpływ jest wysokość terenu. Na terenach górskich temperatury są umiarkowane (23 – 26°C), a na nizinach klimat jest bardziej gorący (temp. sięgają 30°C).

Wiza

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP przy pobytach do 90 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy. W przypadku posiadania innego obywatelstwa niż polskie, Klient zobowiązany jest do sprawdzenia warunków otrzymania wizy w odpowiednim konsulacie lub poinformowania w formie pisemnej biura TOP TRAVEL Incentives & Holidays.

Bezpieczeństwo

W Kostaryce rosnącym problemem stają się kradzieże, zwłaszcza kieszonkowców szczególnie w większych miastach, m.in. w San Jose. Nie powinno się pozostawiać bez opieki rzeczy na plaży, nie wskazane jest również chodzenie odludnymi ulicami po ciemku.

Komunikacja

Cudzoziemcy mogą się swobodnie poruszać po kraju. Większość miejsc połączonych jest komunikacją lotniczą oraz lądową (autobusy i mini busy).

Opłaty lotniskowe

Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 26 USD od osoby – płatna w gotówce.

Obyczaje i etykieta

Nie istnieją szczególne normy zwyczajowe, które dotyczyłyby np. ubioru lub sposobu zachowania się w miejscach publicznych.

Zdrowie i higiena

Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych mimo panującego na większości terytorium kraju klimatu tropikalnego. Nie są wymagane szczepienia. Opieka medyczna utrzymana jest na stosunkowo wysokim poziomie i łatwo dostępna w większych miastach. Koszt wizyty lekarskiej wynosi 20-30 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD. Zaleca się mycie owoców przed jedzeniem oraz picie wody wyłącznie butelkowanej.

Orientacyjne ceny podstawowych produktów:

Woda / coca cola – ok. 2 USD
Piwo / wino – ok. 2 USD / 20 USD
Posiłek w restauracji – od 10 USD

Co zabrać ze sobą do Kostaryki?

Z reguły turyści wybierają się do Kostaryki w porze suchej, dlatego najlepiej zabrać ze sobą lekką odzież, strój kąpielowy, nakrycie głowy, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne. Na wszelki wypadek zaleca się zabranie lekkiej kurtki przeciwdeszczowej. Koniecznie należy pamiętać o repelentach!

Jakie ceny są w Kostaryce?

Chleb – 7,10 PLN
Jajka (12 szt.)- 9,90 PLN
Pierś z kurczaka (1 kg) – 27 PLN
Pomidory – 8,30 PLN
Mleko (1l) – 5,20 PLN
Woda – 7,60 PLN
Kawa (filiżanka) – 9,80 PLN
Nocleg – od 85 do 800 PLN (w zależności od standardu hotelu)
Benzyna (za 1 l) – 4,00 PLN

Jakie gniazdka (prądowe) są w Kostaryce?

Występują gniazdka dla wtyczek amerykańskich z dwoma cienkimi bolcami lub z dodatkowym bolcem. Napięcie – 120 V/60 Hz.

Co warto kupić w Kostaryce?

Warto zabrać z Kostaryki kawę, ponieważ kraj słynie z tego produktu i ma tu wyjątkowy smak. Można także kupić rękodzieło drewniane ( z mahoniu, cedru), cygara, rum, wyroby z wikliny, ubrania bawełniane.

Gdzie w Kostaryce zakupić pamiątki?

Najlepiej wybrać się na lokalny targ, gdzie można zakupić przyprawy, artykuły spożywcze, ale też lokalne wyroby rękodzielnicze. Można też poszukać galerii sztuki, gdzie niekiedy można kupić niewielkie przedmioty wykonane przez lokalnych artystów.

Jakich potraw i napoi warto spróbować w Kostaryce?

Do tradycyjnych potraw kostarykańskich należą m.in.: gallo pinto (ryż zmieszany z czarną fasolą i warzywami); patacones (placki smażone z zielonych bananów); chifrijo (ryż, fasola, smażone kawałki wieprzowiny, mieszanka pomidorów cebuli oraz przypraw); ceviche (marynowana ryba lub owoce morza). Napoje: świeżo wyciskane z owoców soki, zielona herbata, rum, kawa.