Meksyk informacje praktyczne klimat pogoda wiza waluta wtyczki szczepienia

Strefa czasowa: GMT – 8-6 godz. zimą, – 7-5 godz. latem
Język urzędowy: Hiszpański i 63 języki indiańskie
Ludność: niecałe 117.000 mln osób. Gęstość zaludnienia wynosi ponad 59 mieszk. /km².
Religia: Katolicyzm
Ustrój: Republika federalna
Stolica: Meksyk
Elektryczność: napięcie elektryczne 110V przy częstotliwości 60Hz. Konieczne są przetworniki i adaptory takie jak do USA.
Kod telefoniczny: +52
Ruch uliczny: prawostronny

Placówki dyplomatyczne

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych
Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, Col. San Angel , 01000
Tel. dyżurny: +52 55 54812050 Faks: +52 55 56167314
meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Waluta
peso meksykańskie (MXN), 1 MXN = 100 centavo. Kurs 1 USD = ok. 16,80 MXN (wrzesień 2015)
Wymiany walut można dokonać w bankach i hotelach. Niektóre punkty handlowe i gastronomiczne przyjmują dolary amerykańskie.

Karty kredytowe
Większość banków, hoteli i większych sklepów akceptuje karty kredytowe i płatnicze MasterCard, VISA, American Express.

Klimat / Pogoda, czyli kiedy jechać do Meksyku

Klimat Meksyku jest bardzo zróżnicowany w zależności od wysokości nad poziomem morza oraz położenia na północ lub południe Zwrotnika Raka. Na obszarze na północ od Zwrotnika Raka temperatury minimalne wynoszą 1 – 23°C, maksymalne 13 – 36°C w zależności od wysokości, a na południu minimalne 6 – 24°C, maksymalne 21 – 36°C. Gorąca pora deszczowa trwa od maja do października. Południe kraju i Jukatan są pod wpływem klimatu wilgotnego równikowego. Nad Jukatanem pojawiają się cyklony tropikalne od września do października, a na suchym północno-zachodnim obszarze i Półwyspie Kalifornijskim tworzą się trąby powietrzne.

Wiza

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP przy pobytach do 180 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy. W przypadku posiadania innego obywatelstwa niż polskie, Klient zobowiązany jest do sprawdzenia warunków otrzymania wizy w odpowiednim konsulacie lub poinformowania w formie pisemnej biura TOP TRAVEL Incentives & Holidays.

Bezpieczeństwo

Obecnie najbardziej zagrożone przestępczością zorganizowaną rejony kraju to stany Sinaloa, Baja California, Chiapas, Guerrero, Nuevo Leon oraz Michoacan. Zagrożenia wynikają przede wszystkim z działania na tym terenie karteli narkotykowych. Turyści powinni być tam przygotowani na kontrole ze strony policji, a w niektórych przypadkach nawet wojska. W stanie Chiapas oraz w mniejszym stopniu w stanie Guerrero zagrożenie wynika też z działalności oddziałów zbrojnej partyzantki. Paszporty i bilety lotnicze lepiej pozostawić w hotelowych sejfach. W mieście Meksyk częste są kradzieże kieszonkowe w metrze oraz w tzw. metrobusie. Zaleca się sporządzenie fotokopii paszportu oraz trzymanie paszportu i części środków płatniczych w hotelowym sejfie.

Komunikacja

Cudzoziemcy mogą poruszać się po kraju używając transportu autobusowego lub komunikacji lotniczej. W dużych miastach można poruszać się taksówkami.

Opłaty lotniskowe

Opłaty lotniskowe wliczone są w cenę biletu.

Obyczaje i etykieta

Nie istnieją szczególne normy zwyczajowe, które dotyczyłyby np. ubioru lub sposobu zachowania się w miejscach publicznych.

Zdrowie i higiena

Zalecane są szczepienia przeciwko żółtaczce typu A, żółtej gorączce. Praktycznie na całym terytorium kraju istnieje znaczne zagrożenie amebozą. W porze deszczowej, głównie na terenach pokrytych lasem tropikalnym, występuje zagrożenie malarią. W celu zmniejszenia ryzyka zarażenia amebozą oraz innymi bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać spożywania posiłków przygotowywanych na ulicznych straganach, świeżych owoców i warzyw, które nie zostały poddane procesowi odkażania, a także wody innej niż butelkowana. Należy unikać napojów z lodem w małych barach i restauracjach, których stan sanitarny może budzić wątpliwości.

Orientacyjne ceny podstawowych produktów:

Woda / coca cola – ok. 2 USD
Piwo / wino – ok. 2 USD / 20 USD
Posiłek w restauracji – od 10 USD