Flaga Nikaragua Pogoda, waluta, wiza,szczepienia i inne informacje praktyczne

Strefa czasowa:  GMT – 6 godz.
Język urzędowy:  Hiszpański
Ludność:  ponad 6 mln osób. Gęstość zaludnienia wynosi ponad 43 mieszk. /km².
Religia:   Katolicyzm
Ustrój:  Republika
Stolica:  Managua
Elektryczność: napięcie elektryczne 110V przy częstotliwości 60Hz. Konieczne są przetworniki i adaptory takie jak do USA.
Kod telefoniczny: +505
Ruch uliczny:   prawostronny

Placówki dyplomatyczne

Brak polskiej placówki dyplomatycznej
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Meksyku (Meksyk).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych
Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, Col. San Angel , 01000
Tel. dyżurny: +52 55 54812050 Faks: +52 55 56167314
meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Waluta
1 cordoba (NIO) = 100 centavos. 1 USD to około 27 NIO (wrzesień 2015)
Wymiany walut można dokonać w bankach i hotelach. Niektóre punkty handlowe i gastronomiczne przyjmują dolary amerykańskie.

Karty kredytowe
Większość banków, hoteli i większych sklepów akceptuje karty kredytowe i płatnicze MasterCard, VISA, American Express.

Klimat / Pogoda, czyli kiedy jechać do Nikaragui.

Nikaragua leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego, a pasma górskie Kordylierów rozdzielają klimat Nikaragui na równikowy wilgotny nad Pacyfikiem z porą suchą od listopada do kwietnia. Po wschodniej stronie Kordylierów panuje wybitnie wilgotny klimat bez pory suchej, gdyż to wybrzeże podlega działaniom wilgotnych mas powietrza znad Morza Karaibskiego oraz północno-wschodnich pasatów.
Temperatury różnią się nieco na obszarze całego kraju. Na zachodzie, nad Oceanem Spokojnych są wyższe i wynoszą od 27 °C do 30 °C. Na wschodzie średnie wartości wynoszą 25-27 °C i mają przebieg typowy dla klimatu równikowego. W górach występuje piętrowość klimatyczna, ale różnica między nizinami a szczytami gór nie przekracza 10 °C. Średnie wartości termiczne w wyższych partiach gór wynoszą 20-23 °C.
Opady atmosferyczne cechują się dużo większymi różnicami. Na zachodzie średnia opadowa sięga 1500 mm, w kotlinach śródgórskich obniża się do 1000 mm rocznie. Na wschodzie wartości opadowe są dużo wyższe, gdzie nie ma pory suchej, a opady występują przez cały rok. Nikaragua często jest nawiedzana przez huragany.

Wiza

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP przy pobytach do 90 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy. Przekraczając granicę należy posiadać 500 USD w gotówce. W przypadku posiadania innego obywatelstwa niż polskie, Klient zobowiązany jest do sprawdzenia warunków otrzymania wizy w odpowiednim konsulacie lub poinformowania w formie pisemnej biura TOP TRAVEL Incentives & Holidays.

Bezpieczeństwo

Nikaragua jest najbezpieczniejszym państwem w Ameryce Środkowej, zaleca się jednak stosowanie zdroworozsądkowych zasad bezpieczeństwa, w tym unikanie chodzenia nocą i wsiadanie do przypadkowych taksówek.

Komunikacja

Cudzoziemcy mogą się swobodnie poruszać po kraju. Większość miejsc połączonych jest komunikacją lotniczą oraz lądową (autobusy i mini busy).

Opłaty lotniskowe

Obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości 15 USD od osoby. Opłata wjazdowa dla podróżujących drogą lądową wynosi 10 USD, opłata wyjazdowa 2-4 USD oraz podatek turystyczny i migracyjny 7-9 USD.

Obyczaje i etykieta

Nie istnieją szczególne normy zwyczajowe, które dotyczyłyby np. ubioru lub sposobu zachowania się w miejscach publicznych.

Zdrowie i higiena / szczepienia

Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych mimo panującego na większości terytorium kraju klimatu tropikalnego. Nie są wymagane szczepienia. Zaleca się mycie owoców przed jedzeniem oraz picie wody wyłącznie butelkowanej.

Orientacyjne ceny podstawowych produktów:

Woda / coca cola – ok. 2 USD
Piwo / wino – ok. 2 USD / 20 USD
Posiłek w restauracji – od 10 USD