Flaga Peru Pogoda, klimat waluta, wiza,szczepienia. Peru informacje praktyczne

Peru informacje praktyczne

Strefa czasowa:  GMT – 5 godz.
Język urzędowy:  Hiszpański
Ludność:  ponad 29 mln osób
Religia:   Katolicyzm
Ustrój:  Republika
Stolica:  Lima
Elektryczność:Napięcie wynosi 220 V. Gniazdka elektryczne są zazwyczaj przystosowane do wtyczek amerykańskich lub europejskich. Przydatne są adaptory.
Kod telefoniczny: +51
Ruch uliczny:   prawostronny

Placówki dyplomatyczne

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Peru
Peru, Lima, Av. Salaverry 1978, Jesús María, Lima, Lima 11
Tel.: +51 1 4713920 Tel.: +51 1 4713925 Tel.: +51 1 4714813
Tel. dyżurny: +51 999 400 552 Faks: +51 1 4714813

Waluta
Sol (PEN) – Nuevo Sol. Kurs wynosi 1 USD = ok. 3,13 PEN. Wymiany walut można dokonać w kantorach, bankach i hotelach.

Karty kredytowe
Akceptowane są karty kredytowe (np.: VISA, MasterCard, American Express). W dużych sklepach i restauracjach można płacić dolarami amerykańskimi

Peru pogoda / klimat / czyli kiedy jechać do Peru

Peru leży w strefie klimatu podrównikowego i równikowego – w Amazonii wybitnie wilgotny, w Andach suchy. Pogoda uzależniona jest od wysokości nad poziomem morza oraz wpływów zimnego Prądu Peruwiańskiego. W pasie wybrzeża dominuje klimat pustynny. Zimna mgła zwana garua, dająca się we znaki szczególnie od kwietnia do listopada, przysłania słońce, co odbija się negatywnie na nastrojach mieszkańców Limy. Zróżnicowanie klimatyczne ma wpływ na średnie opady i temperaturę w ciągu roku: w Amazonii przez cały rok średnie temperatury wynoszą około 24-32°C – mała amplituda temperatur i wysokie opady; na wybrzeżu temperatury wynoszą 15-30°C i jest skrajnie sucho.

Wiza

Obywatele polscy wybierający się do Peru w celach turystycznych na okres do 180 dni nie potrzebują wizy.

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością pospolitą jest duże. Należy uważać na kradzieże i napady połączone z kradzieżami, zwłaszcza w centrach turystycznych, na dworcach autobusowych, lotniskach, restauracjach i w środkach komunikacji miejskiej..

Komunikacja

Międzymiastowa komunikacja drogowa obsługiwana jest przez liczne przedsiębiorstwa autobusowe.. W miastach bardzo wygodnym i tanim środkiem transportu są taksówki samochodowe. Zalecane jest jednak korzystanie z bardziej renomowanych firm. Cenę przejazdu zawsze uzgadnia się z taksówkarzem przed kursem.

Opłaty lotniskowe

Na niektórych lotniskach krajowych pobierane są opłaty lotniskowe w wysokości ok. 6 USD.

Obyczaje i etykieta

Nie istnieją szczególne normy zwyczajowe, które dotyczyłyby np. ubioru lub sposobu zachowania się w miejscach publicznych. Warto jednak wiedzieć, że robiąc zdjęcia Indianom należy zapytać o pozwolenie.

Szczepienia, zdrowie i higiena

Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Zagrożenie chorobami tropikalnymi na wybrzeżu i w górach jest niewielkie. W tropikalnych regionach nizinnych na wschodzie i północy kraju (Loreto, Ucayali, Amazonas) występuje umiarkowane zagrożenie malarią i dengą. Podczas podróży w wyżej położone regiony Peru (np. do Cuzco, ok. 3400 m n.p.m.) u wielu osób występują objawy choroby wysokościowej (soroche): bóle głowy, brzucha czy torsje. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy.

Peru Informacje praktyczne!