Flaga Wietnam Pogoda, waluta, wiza,szczepienia i inne informacje praktyczne

Strefa czasowa: GMT +7 godz.
Język urzędowy: wietnamski, w miejscach turystycznych mówi się w jęz. Angielskim i Francuskim
Ludność: ponad 84 mln osób. Gęstość zaludnienia wynosi ponad 255,9 mieszk. /km².
Religia: niewierzący ok. 80%, buddyści ponad 9%, katolicy 6,7 %
Ustrój: Republika socjalistyczna
Stolica: Hanoi
Elektryczność: napięcie elektryczne 220 V, nie wymagane są żadne adaptory
Kod telefoniczny: +84
Ruch uliczny: prawostronny

Placówki dyplomatyczne

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej
3 Chua Mot Cot, Hanoi, SRW
tel. (0-084 4) 845 2027, 845 3728
e-mail: polamb@hn.vnn.vn

Konsulat RP w Ho Chi Minh
Saigon Centre, 65 Le Loi Blvd,
Ho Chi Minh
tel. (00-84 8) 914 28 83
fax. (0-084 8) 9142884
e-mail: kgrphcm@hcm.vnn.vn

Waluta
Dong Wietnamski. 1 VND = 100 xu. Kurs wynosi 1 USD = ok. 20.900 VND. Wymiany walut można dokonać w licznych kantorach, bankach i hotelach.

Karty kredytowe
Większe sklepy i hotele akceptują karty kredytowe, bankomaty można znaleźć w wielu miastach.

Klimat / Pogoda, czyli kiedy jechać do Wietnamu

Wietnam leży w strefie klimatu monsunowego Wschodnioazjatyckiego, jednak z powodu dużej powierzchni kraju i znacznych różnic w wysokościach nad poziomem morza, odnotowuje się bardzo dużą różnorodność klimatyczną. Zimowy monsun z północnego-wschodu w miesiącach od października do marca przynosi mokrą i chłodną zimę w północnej i centralnej części Wietnamu. Na północy temperatury mogą spaść nawet poniżej 10ºC. W tym czasie na południu kraju panują wysokie temperatury (średnio 27ºC) i pora sucha. Od kwietnia/maja do października południowo-zachodni monsun przynosi wysokie temperatury, wysoką wilgotność i duże opady. Jednak pasmo gór Truon Son, chroni przed silnymi opadami pas nadbrzeży centralnego Wietnamu i okolice delty Rzeki Czerwonej na północy stwarzając korzystne warunki klimatyczne do wypoczynku.
Aby zobaczyć północną i południową część Wietnamu najlepiej wybrać miesiące od kwietnia do września, w południowej części Wietnamu mogą jednak wystąpić przelotne opady.

Wiza

Obywatele polscy wybierający się do Wietnamu w celach turystycznych zobowiązani są do posiadania wizy. Można ją uzyskać w Ambasadzie Wietnamu w Warszawie. Wymagana są: wypełniony wniosek, 1 zdjęcie i paszport ważny min. 6 miesięcy. Czas oczekiwania min. 1 tydzień. Oferujemy również szybszą i łatwiejszą procedurę – na podstawie kopii paszportu partner wietnamski przesyła zgodę z Urzędu Imigracyjnego na otrzymanie wizy na lotnisku po przylocie. Wiza wydawana jest od ręki. Koszt ok. 45 USD.

Bezpieczeństwo

Wietnam jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie odnotowuje się tu ryzyka ataków terrorystycznych czy zbrojnej napaści. W Sajgonie, czy Hanoi oprócz kradzieży kieszonkowych do rzadkości  należą inne przypadki przestępstw.

Komunikacja

Cudzoziemcy mogą bardzo swobodnie poruszać się po terytorium Wietnamu. Wynajęcie samochodu możliwe jest jedynie z kierowcą. W całym Wietnamie działa bardzo dobrze rozwinięta siatka połączeń autobusowych, lotniczych oraz pociągów, których prędkość niekiedy jest niewielka.

Opłaty lotniskowe

Opłaty lotniskowe wliczone są w cenę biletu.

Obyczaje i etykieta

Aby uniknąć nieporozumień związanych z różnicami kulturowymi, należy przestrzegać kilku prostych zasad:
• Zdejmować buty, gdy wchodzi się do miejsc kultu religijnego lub do domów prywatnych.
• Nosić przyzwoitą odzież, szczególnie przy zwiedzaniu obiektów religijnych. Nogi i ramiona powinny być zakryte
Fotografowanie: Przed fotografowaniem osób należy zapytać o pozwolenie!

Zdrowie i higiena

Nie obowiązują żadne szczepienia ochronne. Zalecane są szczepienia przeciwko żółtaczce A i B. Konieczne jest mycie owoców przed jedzeniem oraz picie wody wyłącznie butelkowanej.

Orientacyjne ceny podstawowych produktów:

Woda / coca cola – ok. 2 USD
Piwo / wino – ok. 3 USD (lokalne)
Posiłek w restauracji – od 4 USD

Co zabrać ze sobą do Wietnamu?

To zależy oczywiście od pory roku oraz regionu, do którego się wybieracie. Ze względu na klimat można wyodrębnić dwie główne strefy: północną – z klimatem zwrotnikowym wilgotnym; południową – z klimatem równikowym wilgotnym. Na Północy występują 4 pory roku, w najcieplejszych miesiącach temperatura wynosi nawet 40 stopni Celsjusza (czerwiec), a najchłodniejszych – poniżej 10 stopni Celsjusza (luty). Na Południu jest pora sucha (grudzień-maj) i deszczowa (czerwiec-listopad), a temperatury nie spadają poniżej 20 stopni Celsjusza. Zależnie od klimatu warto dopasować odzież i obuwie. Obowiązkowo należy zabrać repelenty!

Jakie gniazdka (prądowe) są w Wietnamie?

Można spotkać się z różnymi typami gniazdek – często są to modele uniwersalne. Warto zabrać ze sobą kostkę-adapter, dostosowany do różnych typów gniazdek. Napięcie wynosi 220 V.

Co warto kupić w Wietnamie?

Warto postawić na rękodzieło, w szczególności zaś piękne malunki na jedwabiu bądź chusty. Charakterystyczne dla tego kraju są też stożkowe kapelusze. Ponadto warto kupić zestawy pałeczek, miejscowe kosmetyki oraz kawę i jaśminową herbatę.

Gdzie w Wietnamie zakupić pamiątki?

Pamiątki w Wietnamie najlepiej kupować na lokalnych targach, ale w większych miejscowościach – zwłaszcza turystycznych – spotkać można specjalne sklepy z pamiątkami.

Jakich potraw i napoi warto spróbować w Wietnamie?

Z pewnością warto spróbować owoców – w szczególności popularnego w tym regionie Duriana. Ponadto polecane są sajgonki, pikantna zupa wołowa bun bo hue, smażone pierożki banh goi czy wołowina com xao bao. Obowiązkowo należy skosztować kawy.