BIRMA ATRAKCJE turystyczne

Birma wycieczki

YANGON

Była stolica Myanmaru zwana „Miastem Smoka” została założona przez lud Mon w IV wieku. Miasto powstało wokół Świątyni Shwedagon, która do dziś dominuje nad miastem i jest jego symbolem. Złota Pagoda olśniewająca swoim blaskiem zwłaszcza o zachodzie słońcu, została wzniesiona najprawdopodobniej około tysiąc lat temu i jest celem pielgrzymek wyznawców Buddyzmu. Jej wysokość wynosi 98 m, a wokół skupiają się 82 mniejsze budynki. Inną, wartą obejrzenia świątynią w Yangon, jest Sule Paya stojąca w samym centrum miasta i jego życia. Yangon to również liczne parki z jeziorami oraz ciekawe pozostałości kolonialne i niezwykła mieszanka etniczna jej mieszkańców.

Birma wycieczki

KYAIKTIYO

Cel pielgrzymek dla wyznawców buddyzmu, jedno z najświętszych miejsc w Myanmarze. Masywny głaz pokryty złotem stoi na skraju klifu na szczycie góry Kyaiktiyo, widok niesamowity i zapierający dech w piersiach nawet dla najbardziej wybrednych podróżników. Legenda głosi, że głaz utrzymuje równowagę dzięki temu, że w wieńczącej go stupie o wysokości ponad 7 metrów precyzyjnie umieszczony jest włos Buddy. Miejscowości Kyaiktiyo, położona jest ok. 10 km od Złotego Głazu oraz ok. 5 godz. drogi na południe od stolicy Yangon.

MANDALAY

Była stolica Myanmaru do czasu kolonii brytyjskiej, jest do dziś ważnym ośrodkiem kultury, sztuki, teatru i rzemiosła. Zwana przez Birmańczyków Królewskim Miastem kryje wiele cennych świątyń i klasztorów. Jest głównym ośrodkiem buddyzmu w Myanmarze, około 60 % wszystkich buddystów zamieszkuje tę okolicę.
Do najciekawszych miejsc w mieście można zaliczyć świątynię Mahamuni Paya z dużym posągiem Buddy, którego twarz jest codziennie obmywana przez mnichów, Swiątynię Kuthodaw Paya zwaną największą księgą świata oraz klasztor Shwenandaw Kyaung, będący najpiękniejszym zabytkiem tradycyjnej drewnianej architektury birmańskiej. Warto również wspiąć się na wzgórze Mandalay, skąd można podziwiać piękną panoramę na miasto zwłaszcza o zachodzie słońca.

  • Birma wycieczki

STAROŻYTNE MIASTA INWA / SAGAING / AMARAPURA / MINGUN

Amarapura, zwana Miastem Nieśmiertelności, położona ok. 11 km od Mandalay, znana jest z tekowego mostu U-Bein, będącego najdłuższym mostem tekowym na świecie. Inwa (Ava) była przez długi czas stolicą Górnej Birmy, po upadku Bagan. Położona jest nad rzeką Irawadi (Ayeyarwady), dostać się do niej można jedynym mostem Ava, a środkiem transportu po okolicy są rowery lub zaprzęgi konne. Największą atrakcją jest okazały klasztor Bagaya Kyaung zbudowany z drewna tekowego na 267 ogromnych tekowych słupach. Mingun znajduje się ok. 11 km w gorę rzeki Irawadi, która jest jedyną drogą do tego miejsca. Główną atrakcją jest nigdy nie skończona ogromna pagoda Mingun. Tysiące robotników i więźniów zaczęło ją budować w 1780 r., a wraz ze śmiercią króla Bodawpaya prace zostały zatrzymane. W 1838 r. budowla została zniszczona podczas trzęsienia ziemi. Dziś kolosalna część podstawy świątyni góruje nad rzeką. W Mingun znajduje się również największy na świecie dzwon.

Birma wycieczki

BAGAN

Jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie powstało w 1044 roku za panowania króla Anawrahty, który po zjednoczeniu kraju, zaczął tu budować świątynie, z których pierwszą była Shwezigon. Kolejne budowane były przez bogatych i potężnych ludzi oraz później panujących władców, w sumie powstało w Bagan ponad 3 tysiące. Dziś na całym terenie liczącym około 40 km2 utworzona została przez UNESCO strefa archeologiczna mająca na celu odnawianie i ochronę zniszczonych przez czas i trzęsienie ziemi z 1975 r. świątyń. W krajobrazie płaskowyżu dominuje piasek i skarłowaciała roślinność, spośród której wyrastają liczne stupy, nadając otoczeniu mistycznego charakteru.

Birma wycieczki

LOTY BALONAMI

Gorąco polecamy loty balonami nad Bagan o wschodzie słońca, zapewniające niezapomniane i zapierające dech w piersiach widoki na tajemnicze świątynie wyłaniające się ze stepowego krajobrazu. Lot zakończony szampanem z pewnością na zawsze pozostanie w pamięci.. Od niedawna oferowane są również loty balonami nad Mandalay oraz jeziorem Inle. Fantastyczne widoki z lotu ptaka pozostaną w pamięci na zawsze.

Birma wycieczki

REJSY RZEKĄ AYEYARWADY

Osobom poszukującym mniej standardowych programów polecamy rejsy rzeką Ayeyarwady na pokładzie kolonialnych stateczków, z pokładu których można obserwować życie codzienne lokalnych mieszkańców małych wiosek.
Na trasie pomiędzy Bagan i Mandalay organizowane są rejsy z 2 lub 3 noclegami na pokładzie luksusowych stateczków – parowców posiadających 2-osobowe kabiny zapewniające pełen komfort, wygodne tarasy widokowe oraz doskonałą kuchnię..

Birma wycieczki

JEZORO INLE

Malownicze, płytkie jezioro o długości 22 km i szerokości ok. 11 km znajduje się w stanie Shan. Spokojne wody porośnięte są kwiatami lotosu oraz rozległymi ogrodami warzywno-ogrodowymi. Wokół jeziora skupia się 17 wiosek ludu Intha, którego życie ściśle związane jest z jeziorem. Kolorytu dodają różnego kształtu stupy wyrastające z wody oraz liczne łódki, będące jedynym środkiem transportu po okolicy. Warto zajrzeć do barwnych wiosek trudniących się wyrobem rękodzieła oraz przyjrzeć się specyficznemu sposobowi połowu ryb. Większość hoteli rozlokowana jest nad brzegami jeziora zapewniając malownicze widoki.

Birma wycieczki

MRAUK-U

Niewielka miejscowość historyczna położona w zachodnim stanie Rakhaing, oddalona od portowego miasta Sittwe kilka godzin łodzią po rzece Kaladan. Powstała w 1433 roku stając się centrum najsilniejszego królestwa Mrauk-U, które prowadziło ożywioną wymianę handlową z Bliskim Wschodem, Azją, Holandią, Portugalią i Hiszpanią. Znaleźć tu można wyjątkowe ruiny 70 świątyń oraz murów z XVI w. Położone one są na malowniczych wzgórzach, a do najciekawszych należą kompleks Shittaung oraz Andaw Paya.

Birma plaże

PLAŻE NAD ZATOKĄ BENGALSKĄ

W Myanmarze znaleźć można długie piaszczyste plaże ciągnące się wzdłuż wybrzeża w Zatoce Bengalskiej. Do najpopularniejszych i najlepiej zagospodarowanych zaliczyć można plaże Ngapali i Ngwesaung, gdzie do dyspozycji turystów oddano niewielkie hotele zapewniające pełen komfort wypoczynku. Miłośnicy golfa znajdą również 18-dołkowe pole golfowe w okolicy plaży Ngapali, do której można dostać się samolotem ze stolicy Yangon.

To tylko ułamek atrakcji turystycznych Birmy, który możemy Państwu zaoferować. TOP TRAVEL!