Oman atrakcje turystyczne
Muskat
Stolica Omanu Muskat to niezwykłe, malowniczo położone miasto, ciągnące się wzdłuż urozmaiconego wybrzeża morskiego, w którym piaszczyste plaże przeplatają się ze skałami. Główne dzielnice miasta rozdzielone są pasmami skalistych gór. Dwie zatoki otoczone skałami tworzą naturalne porty, a wejścia do nich strzegą fortyfikacje wzniesione na wysepkach i szczytach wzgórz. Fortece przetrwały do dzisiejszego dnia nadając uroku krajobrazowi, zwłaszcza nocą, gdy jeszcze bardziej są wyeksponowane okazałą iluminacją.
Muskat różni się od stolic pozostałych krajów arabskich, niewiele tu można znaleźć nowoczesnej architektury w postaci błyszczących szkłem i aluminium drapaczy chmur. Te nieliczne skupione są w dzielnicy biznesu, Ruwi. Muskat, miasto żywego i prawdziwego orientu, jest miejscem, gdzie mieszkańcy żyją spokojnie pilnie strzegąc tradycji. W Muskacie warto zobaczyć Muzeum Historii Naturalnej, Wielki Meczet, który jest jednym z największych na świecie. Jego wnętrza zachwycają bogatymi zdobieniami i żyrandolami oraz największym na świecie dywanem pokrywającym całą salę do modlitw o powierzchni 4300 m2. Godny polecenia jest również autentyczny, najstarszy targ (souq) Omanu, gdzie można poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca przepełnioną orientalnymi zapachami.
Pustynia Wahiba Sands (190km od Muskatu)
To jedna z największych atrakcji Omanu. Prawdziwa pustynia ze wspaniałym, czystym piaskiem formowanym przez pustynny wiatr w łagodne wzgórza. Niepowtarzalne są kolory, piasku przechodzące od koloru jasnego, aż po żywy pomarańcz. Wysokość wydm może dochodzić do 200 m, a dla turystów przygotowano tam szereg atrakcji, m.in. jeżdżenie jeepami, na deskach, przejażdżki wielbłądami. Można też odwiedzić wioski gościnnych Beduinów i poznać ich życie codzienne. Aby móc w pełni zaznać pustyni, turyści zakwaterowani są w obozowiskach złożonych z wygodnie urządzonych namiotów, z których większość to ręczny wyrób Beduinów. .
Nizwa (174 km od Muskatu)
Urocze miasto położone w rozległej górskiej kotlinie wypełnionej soczystą zielenią palm. To najciekawsze miasto wnętrza Omanu – duża oaza ze starannie odrestaurowanym bazarem i starym fortem, z którego murów roztacza się wspaniały widok na domy o płaskich dachach i morze porastających dolinę daktylowych palm. Z dawnych czasów w mieście zachował się okazały fort z XVII wieku z największą w krajach arabskich okrągłą wieżą. W forcie otwarto ciekawe muzeum. W krajobrazie miasta obok fortu dominuje piękna kopuła sułtańskiego meczetu. Koniecznością jest wizyta na lokalnym targu (souq), gdzie można kupić niezwykłe wyroby rękodzieła, a przede wszystkim oryginalne wyroby ze srebra i biżuterię beduińską, pełną orientalnych zdobień.
Sur (240 km od Muskatu)
Spokojne miasteczko portowe położone na wybrzeżu, uznane jest za jedno z najważniejszych miast wschodniej części Omanu. Znane jest ze stoczni, gdzie produkuje się tradycyjne łodzie i według mieszkańców Omanu, jest rodzinnym miastem legendarnego Sindbada Żeglarza. Warto przejść się wąskimi uliczkami Sur, gdzie znaleźć można tradycyjne domy omańskie z rzeźbionymi drzwiami i charakterystycznie zdobionymi oknami.
W okolicach Sur znajdują się wadis (wąwozy) obfitujące w soczystą zieleń oraz plaża R’as Al Hadd and R’as Al Junayz, gdzie co roku tysiące żółwi składa jaja.
Wadi
Wadi, czyli doliny wyżłobione w pustynnym, górskim krajobrazie, na dnie których płyną rzeki, to charakterystyczny element krajobrazu Omanu. Można jest spotkać prawie na każdym kroku, większość z nich posiada naturalne źródła oraz obfituje w zadziwiająco soczystą zieleń oaz. Jest to doskonałe miejsce na wypoczynek w czasie podróży, możliwe są kąpiele w źródlanych wodach oraz trekkingi dla spragnionych większych wrażeń. Do najpiękniejszych wadi zalicza się Wadi Shab, Wadi Dayqah, oraz Wadi Bani Awf, Wadi Hajir, Wadi Haylayn i Wadi Bani Kharus.
Sohar
Miasteczko portowe, będące przed wiekami stolicą Omanu i jak legenda mówi, nazwa pochodzi od imienia wnuka biblijnego Noego. Sohar należy do żyznego regionu Betinah, wzdłuż przybrzeżnej drogi do Muskatu ciągną się plantacje mango, limonek, bananów i daktyli. Głównym elementem w krajobrazie Sohar jest Fort zbudowany około I wieku naszej ery. Położony na wzgórzu charakteryzuje się pięcioma wieżami oraz białymi murami.
Półwysep Musandam
Najbardziej na północ wysunięty region Omanu, do którego drogą lądową można dostać się przejeżdżając przez terytorium Emiratów Arabskich lub lecąc samolotem z Muskatu. Region ten zwany jest „Norwegią Wschodu” z powodu fiordowego, niezwykle malowniczego krajobrazu pełnego wysepek i poprzecinanego dolinami. Łańcuchy gór sięgające 2000 m n.p.m. wznoszą się nad kryształowymi wodami Zatoki Arabskiej. Tutaj oprócz pobytu na plaży organizowane są wycieczki tradycyjnymi łodziami pośród wysepek, zaś w kryształowych wodach można podziwiać niezwykłe bogactwo świata podwodnego.
Jebel Akhdar
W języku arabskim to znaczy Zielone Góry i jest to najbardziej zielony region kraju poza wybrzeżem Batinah oraz południowym Salalah. Jest to jeden z najpiękniejszych zakątków Omanu, pośród malowniczych wzgórz rozmieszczone są wioski niezwykle sympatycznych i przyjaznych ludzi, którzy uprawiają owoce granatu, brzoskwinie i orzechy włoskie. Klimat jest tu przyjazny, większość obszaru położona jest na wysokościach ok. 1800 m n.p.m. Jednym z najpiękniejszych jest widok na Kanion Diany, nazwany imieniem Brytyjskiej Księżnej, która spędziła tu sporo czasu w latach 80-tych XX wieku.
Salalah
To najbardziej na południe wysunięty region kraju, a zarazem jeden z najbardziej zielonych w Omanie. Spowodowane jest to wpływem monsunu znad oceanu Indyjskiego (zwany Khareef), który panuje tu w miesiącach od czerwca do września, przekształcając krajobraz Salalah w gęste, zielone ogrody pełne wodospadów i strumieni. W lipcu i sierpniu odbywa się tu coroczny Festiwal Khareef, będący jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Omanu. Na tym obszarze znaleźć można wiele malowniczych wadis (dolin) obfitujących w strumienie, jak również Las Baobabów (jedno z drzew datowane na 2000 lat jest pokaźnych rozmiarów – ok. 3 m średnicy) oraz starożytne grobowce i ruiny fortów. Salalah to również piękne piaszczyste plaże okalające wybrzeże znane z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych – nurkowania, żeglowania, kajakarstwa, nart wodnych.
Delfiny i wieloryby
W wodach Zatoki Omańskiej żyje duża liczba delfinów, kilku gatunków, a w miesiącach od grudnia do lutego w tych okolicach pojawiają się wieloryby. Organizowane są codzienne wyprawy, w czasie których z dużym prawdopodobieństwem można spotkać delfiny..
Sporty
Nurkowanie
W Omanie długość wybrzeża wynosi ok. 1600 km, a w kryształowych wodach podziwiać można niezwykłe bogactwo rafy koralowej, niezliczoną ilość egzotycznych ryb, delfiny, wieloryby, żółwie oraz wraki. Przejrzystość wody do 15 m, czasem do 25 m nie należy do najwyższych, jednak bogactwo świata podwodnego jest niezaprzeczalne i robi ogromne wrażenie.
Wspinaczka górska i trekking
Surowe łańcuchy górskie, głębokie doliny i kaniony sprzyjają uprawianiu wspinaczki górskiej dla osób z doświadczeniem. Malownicze góry sprzyjają również rekreacyjnemu trekingowi, podczas którego można zachwycać się zapierającymi dech w piersiach widokami wdychając czyste powietrze.
To tylko niektóre atrakcje turystyczne Omanu. TOP TRAVEL zaprasza!