Flaga Brazylia Pogoda, waluta, wiza,szczepienia i inne informacje praktyczne

Strefa czasowa:  GMT – 2 do – 5 zimą oraz – 1 do – 4 latem
Język urzędowy: Portugalski
Ludność: ponad 188 mln osób. Gęstość zaludnienia wynosi 22 mieszk. / km².
Religia: Katolicyzm
Ustrój: Republika Federalna
Stolica: Brasilia
Elektryczność: przeważnie 220 V, wtyczki 2-bolcowe.
Kod telefoniczny: +55
Ruch uliczny: prawostronny

Placówki dyplomatyczne

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Brazylii
SES – Avenida das Naçoes, Qd. 809 Lote 33
70.423-900 Brasilia-D.F. Caixa Postal 07/0263
tel. (0-055 61) 3443-34-38, 3242-92-73
fax. 3242-85-43
e-mail: embpolon@terra.com.br
www: www.polonia.org.br

Poza tym Konsulaty Generalne RP znajdują się w Rio de Janeiro, Recife, Sao Paulo, Curytybie, Belo Horizonte, Vitorii i Erechim.

Waluta
Real Brazylijski (BRL) = 100 Centavos;  1 USD = 1,76 BRL; 1 EURO = 2,59 BRL

Karty kredytowe
Większość banków, hoteli i większych sklepów akceptuje karty kredytowe i płatnicze MasterCard, VISA, American Express.

Klimat / Pogoda, czyli kiedy jechać do Brazylii

Brazylia leży w strefach klimatu równikowego (90% powierzchni kraju) oraz zwrotnikowego wilgotnego. W strefie klimatu równikowego wybitnie wilgotnego znajduje się Nizina Amazonki, zaś klimat równikowy suchy panuje na obszarze wschodniej części Wyżyny Brazylijskiej. Południowa część kraju znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego. Roczna suma opadów jest największa w zachodniej części Brazylii (nawet do 3.600 mm), na wschodnim wybrzeżu opady wynoszą rocznie ok. 1.200 mm. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 24°C na Wyżynie Gujańskiej i Nizinie Amazonki oraz 19-26°C na Wyżynie Brazylijskiej.

Wiza

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP przy pobytach do 90 dni w celach turystycznych. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy. W przypadku posiadania innego obywatelstwa niż polskie, Klient zobowiązany jest do sprawdzenia warunków otrzymania wizy w odpowiednim konsulacie lub poinformowania w formie pisemnej biura TOP TRAVEL Incentives & Holidays.

Bezpieczeństwo

W Brazylii istnieje spore zagrożenie przestępczością zwłaszcza w dużych miastach jak Sao Paulo, Rio de Janeiro, Recife, Salvador. Dosyć częste są napady z bronią i porwania. Należy unikać, zwłaszcza wieczorem i nocą, małych uliczek i dzielnic biednych – faveli. Nie należy nosić przy sobie kosztowności w miejscach zatłoczonych, ani pozostawiać rzeczy bez opieki na plażach, zwłaszcza na plażach Copacabana i Ipanema w Rio de Janeiro. Nie wskazane jest również chodzenie odludnymi ulicami po ciemku.

Komunikacja

Nie ma żadnych ograniczeń w poruszaniu się po Brazylii z wyjątkiem rezerwatów przyrody. W Brazylii bardzo dobrze rozwinięta się sieć połączeń lotniczych (połączenia liniowe i taksówki powietrzne) – niestety bardzo drogich, oraz stosunkowo niedrogich autobusowych, łączących prawie wszystkie zakątki kraju.

Obyczaje i etykieta

Nie istnieją szczególne normy zwyczajowe, które dotyczyłyby np. ubioru lub sposobu zachowania się w miejscach publicznych.

Szczepienia

Nie wymagane są żadne szczepienia dla turystów przybywających z Europy. Okresowo w rejonach tropikalnych zdarza się cholera i malaria.