Flaga Honduras Pogoda, waluta, wiza,szczepienia i inne informacje praktyczne

Strefa czasowa:  GMT – 6 godz.
Język urzędowy:  Hiszpański
Ludność: ok. 8,4 mln osób. Gęstość zaludnienia wynosi ok 65 mieszk. /km².
Religia:   Katolicyzm ok. 90% ludności
Ustrój:  Republika
Stolica: Tegucigalpa
Elektryczność: napięcie elektryczne 110V przy częstotliwości 60Hz. Konieczne są przetworniki i adaptory takie jak do USA.
Kod telefoniczny: +504
Ruch uliczny:   prawostronny

Placówki dyplomatyczne

Honduras podlega polskiej placówce dyplomatycznej w Meksyku.

Ambasada Rzeczpospolitej w Meksyku
Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, Col. San Angel , 01000
Tel.: +52 55 5481 2050,  Faks: +52 55 5616 7314
meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.meksyk.polemb.net

Waluta
1 Lempira (HNL) = 100 centavos. Kurs 1 USD = ok. 19 HNL
Wymiany walut można dokonać w bankach i hotelach. Niektóre punkty handlowe i gastronomiczne przyjmują dolary amerykańskie.

Karty kredytowe
Większość banków, hoteli i większych sklepów akceptuje karty kredytowe i płatnicze MasterCard, VISA, American Express.

Klimat / Pogoda, czyli kiedy jechać do Hondurasu

Honduras leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego na południu i równikowego na północy. Region ten znajduje się pod wpływem wilgotnych i ciepłych mas powietrza. W górach występuje piętrowość klimatyczna.
Temperatury w niższych partiach i na wybrzeżu wahają się pomiędzy 23 a 280C, a w wyższych partiach górskich mogą spaść poniżej 140C. Wyróżnia się porę deszczową od września do stycznia, oraz suchą od lutego do września, przy czym nad Morzem Karaibskim jest bardziej wilgotno i krótkie przelotne opady mogą zdarzyć się w pozostałych miesiącach. Pora huraganów w tym rejonie przypada na miesiące od czerwca do października, ale zdarzają się one z reguły od wrześnie do października.

Wiza

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP przy pobytach do 90 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy. W przypadku posiadania innego obywatelstwa niż polskie, Klient zobowiązany jest do sprawdzenia warunków otrzymania wizy w odpowiednim konsulacie lub poinformowania w formie pisemnej biura TOP TRAVEL Incentives & Holidays.

Bezpieczeństwo

W Hondurasie istnieje dosyć wysokie zagrożenie przestępczością; szczególnie niebezpieczne są gangi młodzieżowe. Ostrzega się przed podróżowaniem, zwłaszcza nocą, mało uczęszczanymi drogami, samotnymi spacerami po zapadnięciu zmroku, noszeniem przy sobie gotówki i biżuterii.

Komunikacja

W Hondurasie jest niewiele dobrych firm transportowych, pomiędzy wyspami pływają promy.

Opłaty lotniskowe

Przy wjeździe do Hondurasu pobierane są opłaty w wysokości od 3 do 7 USD.

Obyczaje i etykieta

Nie istnieją szczególne normy zwyczajowe, które dotyczyłyby np. ubioru lub sposobu zachowania się w miejscach publicznych.

Zdrowie i higiena

Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych mimo panującego na większości terytorium kraju klimatu tropikalnego. Nie są wymagane szczepienia. Zalecana jest ochrona przeciwko komarom zwłaszcza w porze deszczowej. W rejonie Peten i strefach odosobnionych może występować malaria. Zalecamy kontakt z lekarzem chorób tropikalnych przez wyjazdem w celu ustalenia zalecanej profilaktyki.
Opieka medyczna dostępna jest w większych miastach. Zaleca się mycie owoców przed jedzeniem oraz picie wody wyłącznie butelkowanej.

Orientacyjne ceny podstawowych produktów:

Woda / coca cola – ok. 2 USD
Piwo / wino – ok. 2,5 USD / 20 USD
Posiłek w restauracji – od 10 USD