Strefa czasowa: GMT – 4,3 godz. (5,5-6,5 godziny różnicy w stosunku do Polski)
Język urzędowy: Hiszpański
Ludność: ok. 19,5 mln osób. Gęstość zaludnienia wynosi ponad 33 mieszk./km².
Religia: ok. 90 % to Katolicy
Ustrój: Republika
Stolica: Caracas
Elektryczność: 120-240 V/ 60 Hz, gniazdka – 2 płaskie bolce, w większości miejsc wymagane są adaptery
Kod telefoniczny: +58
Ruch uliczny: prawostronny
Placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Caracas
Quinta Ambar, Av. Nicolas Copernico, Sector Valle Arriba
Urbanizacion Las Mercedes, Caracas 1060
Telefon: (00-58 212) 991 14 61, 991 61 67
Faks: (00-58 212) 992 21 64
E-mail: ambcarac@cantv.net; konsul@ambasada.org.ve
Waluta
Wenezuelską walutą są BOLIVARY (Bs.) i kurs jest regulowany. Obecnie oficjalny kurs wynosi ok. 1 USD = 2,14 Bs. Jest to kurs po jakim zastają przeliczane pieniądze przy wymianie w banku, przy płatnościach kartą, czy wypłacie z bankomatu. Oczywiście w związku z ograniczeniami istnieje czarny rynek. Trzeba być jednak świadomym że wymiana ”na ulicy” wiąże się z dużym niebezpieczeństwem (złodzieje, fałszywe banknoty). My polecamy zabranie ze sobą kieszonkowego w USD.
Karty kredytowe
W Wenezueli akceptowana jest karta VISA w hotelach, większych restauracjach i sklepach natomiast ze względu na różnice kursowe korzystanie jest bardzo niekorzystne.
Klimat / Pogoda, czyli kiedy jechać do Wenezueli
Wenezuela leży w strefie klimatów równikowych z porą deszczową, która trwa tu od maja do października. Na Wyżynie Gujańskiej panuje klimat równikowy wilgotny, przechodzący na północnym wschodzie w podrównikowy wilgotny. Na pozostałym obszarze występuje przeważnie podrównikowy suchy, a wysoko w górach strefowe górskie odmiany klimatu. Wahania temperatur pomiędzy najcieplejszym i najzimniejszym miesiącem roku są niewielkie. Ciepły Prąd Karaibski podnosi temperaturę na wybrzeżu do ok. 27°C, średnie miesięczne temperatury powietrza w całym kraju wynoszą 25-30°C. Jedynie w górach temperatura jest wyraźnie niższa.
Wiza
Obywatele polscy nie są objęci obowiązkiem wizowym. Na granicy obowiązani są wypełnić tzw. kartę turystyczną (tarjeta de turismo). Cel turystyczny upoważnia obywateli polskich do pobytu w Wenezueli bez wizy do 90 dni. Wymagany okres ważności paszportu wynosi sześć miesięcy od daty wjazdu. Na lotnisku i innych przejściach granicznych obowiązuje kontrola sanitarna. Zabrania się wwożenia artykułów żywnościowych, mięsnych, przetworów owocowych, owoców. Służbie celnej należy obowiązkowo zgłosić wwożone i wywożone dewizy przekraczające kwotę 10 tys. USD
Bezpieczeństwo
Wzrastająca przestępczość notowana jest głównie w Caracas, jak w innych dużych miastach. Należy zachować zwykłe środki ostrożność – pilnować kosztowności, nie chodzić nocami po małych uliczkach i kierować się rozsądkiem.
Komunikacja
W Wenezueli obowiązuje ruch prawostronny. Nie zaleca się jazdy nocą ze względu na zły stan dróg i brak oświetlenia ulic. Można korzystać z autoryzowanych taksówek; opłatę za kurs należy zawsze ustalić z kierowcą przed rozpoczęciem jazdy.
Opłaty lotniskowe
Opłaty lotniskowe z reguły wliczone są w koszty biletów. Obowiązkowa jest opłata wylotowa – ok. 50 USD.
Zdrowie i higiena
Zalecane są szczepienia przeciwko żółtaczce A i B oraz polio, a także na tężec i błonnicę. Zalecana jest również profilaktyka antymalaryczna, choć malaria występuje bardzo rzadko i tylko w południowych odludnych rejonach Amazonii. Szczegółowych informacji udzielają lekarze specjaliści chorób tropikalnych. Należy zabrać ze sobą środki w sprayu lub płynie przeciw komarom.